Подаємо статтю, розміщену Олегом Назаренком, генеральним директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів у виданні “Українська правда”.Експерти Асоціації українських автомобілебудівників “Укравтопром” запевняють, що після введення утилізаційного збору на імпортні авто – від 7250 грн до 30 250 грн додаткового податку на автомобіль в залежності від об’єму двигуна – імпортні авто нібито не подорожчають.
Ці витрати, мовляв, “абсорбують” виробники, просто знизивши відпускні ціни на автомобілі на величину утилізаційного збору. У результаті ціни на імпортні машини після введення утилізаційного збору залишаться колишніми.
Одночасно ті ж експерти кажуть, що без введення утилізаційного збору на імпортні авто вітчизняна автомобільна промисловість загине, а ось після його введення галузь зросте на 30%.
Включимо логіку. Отже, якщо після введення збору іномарки не подорожчають за рахунок абсорбації, то унаслідок чого на 30% зросте виробництво на українських автозаводах, які зараз нібито знаходяться на грані закриття?
Тобто українці після введення утилізаційного збору раптом почнуть масово купувати застарілі “Ланоси”, “Авео” та “Черрі” українського виробництва замість сучасних іномарок з ЄС, Японії, Кореї та США?
Причому не від того, що останні подорожчали через введення збору, а в результаті чарівного впливу експертів з “Укравтопрому”.
Але якщо іномарки після введення збору не подорожчають, і розстановка сил на авторинку буде колишньою, то навіщо “Укравтопром” витрачає гроші і зусилля, всіляко лобіюючи введення утилізаційного збору в Україні?
Адже за їх словами на імпортерах збір не відобразиться, а вітчизняним автозаводам доведеться брати на себе додатковий тягар – зобов’язання з утилізації випущених ними автомобілів в майбутньому.
Тобто “Укравтопром” всіляко лобіює введення додаткових зобов’язань і при цьому впевнений, що збір ніяк не вплине на імпортерів і ціни на іномарки, а значить, і їх продажу залишаться на колишньому рівні. Хтось із українців повірить в таких безсрібників?
Міркування експертів про те, що концерни абсорбують ціни на іномарки, і їх вартість в Україні не зросте, безпідставні. Хто може знати достеменно, як будуть вести себе світові автоконцерни після подібних дій України?
Мені навіть не цікаво, звідки у “Укравтопрому” інформація про поведінку світових виробників. Мене цікавить інше: чи підозрює хтось з керівників світових автоконцернів про існування “Укравтопрому”?
Йде “промивання мізків” під двома гаслами: нібито після введення утилізаційного збору ціни на іномарки не виростуть, і нібито власники старих авто зможуть отримати компенсацію при обміні їх на нові вітчизняні авто.
Щодо другого твердження: грошей на ці цілі в бюджеті немає. Такі твердження – плід фантазії їх авторів. Раджу експертам не грати з вогнем – українці можуть сприйняти їх серйозно і пригнати під офіс “Укравтопрому” старі авто, натомість забравши зі стоянки нові машини самих експертів.
Щодо першого твердження: іномарки таки подорожчають, оскільки в збиток світові концерни працювати не будуть.
Так, у США авто дешевше, ніж в Україні. Однак в Україні до заводської ціни додаються ПДВ, акциз і мито. У Штатах же ПДВ немає, авто – не підакцизний товар, мито існує не скрізь, а основний податок – податок з продажу – платить продавець після реалізації авто, тому і ціни нижчі.
Так, в Росії ціни на авто не відрізняються від українських цін, хоча там є мито 25% і збір на утилізацію, а в Україні – мито 10% і збору поки немає.
Однак в РФ діє 28 складальних заводів, які при імпорті машинокомплектів не платять ні 25% мита, ні утилізаційного збору, а імпортуються із сплатою податків тільки “Бентлі” або “Феррарі”.
Так що при введенні утилізаційного збору вартість імпортних авто виросте приблизно на величину цього збору в залежності від об’єму двигуна. Експерти з “Укравтопрому” прекрасно про це знають.
Розраховуючи, що українцям не по кишені будуть подорожчали іномарки, вони сподіваються, що їм вдасться на третину збільшити випуск і продаж своїх моделей, які сьогодні без цих обмежень не користуються попитом в українців.
Більш того, лобіювання законопроекту про утилізаційний збір проводиться для того, щоб на тлі подорожчання іномарок через утилізаційний збір мати можливість підвищити ціну і на свої авто й одержати надприбуток.
З цією метою “Укравтопром” вельми своєрідно трактує статистику. За даними асоціації, опублікованими на її сайті, в жовтні 2012 року нібито продано 23 528 тис легкових авто, що майже на 28% більше, ніж у 2011 році. Тобто український ринок майже йшов на рекорд, і кризи зовсім немає!
У той же час “Авто-консалтинг” нарахував у жовтні лише 19 819 проданих авто – зростання лише на 5,2%. Різниця становить 18% або 3709 автомобілів.
Розбіжності з кожним місяцем збільшуються. У тому ж повідомленні “Укравтопром” відзначає, що за дев’ять місяців відсоток автомобілів українського виробництва склав 21%, а в жовтні – впав до 18%.
Спотворена статистика потрібна виробникам для більш наочної динаміки спаду власної частки на ринку, щоб потім просити захисту у влади. Однак маніпуляція тільки в одному місяці 18 відсотками ринку – це занадто.
Крім того, ніхто не може перевірити правдивість даних по виробництву автомобілів – цю інформацію поширює виключно “Укравтопром”.
Враховуючи маніпуляцію статистикою, ми очікували дій “Укравтопрому” проти імпортерів і пересічних українців шляхом введення утилізаційного збору.
Більш того, за повідомленнями преси українські автомобілебудівники ведуть переговори про покупку патентів на зняті з виробництва моделі. Так що українцям, у разі прийняття утилізаційного збору і зникнення імпорту, запропонують ще якусь застарілу модель машини.
Однак планам “Укравтопрому” щодо надприбутків і збільшення виробництва навряд чи судилося збутися. Так, іномарки, офіційно ввезені в Україну офіційними імпортерами, подорожчають, але це не означає, що подорожчають автомобілі, що ввозяться в Україну неофіційно.
Сьогодні є 12 неофіційних схем імпорту машин в Україну. Прогалини в законодавстві дозволяють ввозити їх без податків або з їх частковою сплатою.
При мито 10% ці схеми використовуються неактивно: простіше сплатити податок і спокійно спати, ніж платити хабарі контролюючим органам. У разі ж введення збору контрабанда і безподатковий ввіз знайдуть друге дихання.
При цьому українські громадяни, які будуть використовувати схеми ввезення авто в Україну без податків або з їх частковою сплатою, матимуть рацію, як мав рацію і російський історик Карамзін, заявивши: “Тупість і жорстокість російських законів компенсується їх повним ігноруванням росіянами”.
Кожен може зайти на сайт mobile.de і побачити, що в Німеччині можна купити дев’ятирічний БМВ чи Ауді без пробігу по українських дорогах за 3-4 тис євро.
Тобто європейці, заробляючи в десять разів більше, ніж українці, можуть вільно придбати автомобіль в два рази якісніше, ніж деякі нові авто українського виробництва, і втричі дешевше.
Вважаю, що українці повинні мати право ввезти для себе старий автомобіль з Європи, сплативши невеликий податок, наприклад 10%. Також я вважаю, що грабіжницький акцизний збір для старих і нових авто необхідно скасувати, а утилізаційний збір – не вводити.
В іншому випадку я визнаю право українців ввозити старі авто без сплати податків – не порушуючи українське законодавство, а використовуючи прогалини в ньому, наприклад, Стамбульську конвенцію про тимчасове ввезення.
Урочисто обіцяю, що в разі прийняття в Україні грабіжницького утилізаційного збору, опублікую для вільного використання автолюбителями лікнеп – докладний опис схем безподаткового або з частковою сплатою податків ввезення авто в Україну, без порушення закону.
“Якщо ви вважаєте, що нам платите, – вважайте, що ми працюємо”. Українці вправі їздити на тих авто, на яких хочуть, і право вибору нікому не відняти. ☞ Підписуйтесь на автомобільні новини АвтоМотоКлуб в Google News