Замерзле або запітніле скло значно погіршує огляд водієві і робить поїздку на автомобілі не комфортною, а іноді й небезпечною.
Насамперед, визначимо, від чого шибки замерзають або запотівають? Безумовно, запотівання скла – це процес конденсації парів води. Вода відмінно конденсується на холодній поверхні. Єдина вимога – висока вологість повітря.
Іншими словами висока вологість повітря в салоні автомобілі і холодне скло призводять до запотівання (обмерзання). З цими двома причинами запотівання скла і належить нам розібратися.
Отже, скло. При можливості слід вибирати автомобіль з атермальним склом. Це скло володіє низькою теплопровідністю, тому низька температура забортного повітря не призведе до посиленої конденсації парів води на поверхні такого скла.
Проводився наступний експеримент. В автомобілі було встановлено звичайне скло (сталініт) і скло, вирізане з пластини прозорого оргскла. Товщина їх була однаковою.
Ось результати цього експерименту:
Краще і швидше всього обмерзає скло зі сталініту. У нього дуже висока теплопровідність і низька температура навколишнього повітря призводить до конденсації парів води на поверхні.
Скло, виготовлене з пластини прозорого оргскла, практично не обмерзало. Завдяки його низькій теплопровідності на поверхні не відбувалося конденсації вологи.
Тепер вологість повітря. Згадаймо до речі шкільну фізику і «точку роси». Для того, щоб знизити вологість повітря в салоні автомобіля треба:
При русі в дощ включати кондиціонер, який під час своєї роботи осушує повітря в салоні автомобіля.
Намагатися заносити в салон автомобіля як можна менше снігу і вологи. Обтрушуючи ноги від снігу можна значно знизити обмерзання скла.
Слід використовувати плетені (текстильні), а не гумові килимки. У плетених (текстильних) килимків більш розвинена поверхня порівняно з гумовими килимками, за рахунок цієї поверхні волога з таких килимків випаровується набагато швидше. Як варіант можна купити комбіновані килимки, які виконані у вигляді лотка, але мають текстильну поверхню, з якої волога швидко випаровується.
Дати автомобілю трохи прогрітися, а вентилятору осушити салон. Тому не слід одразу сідати в автомобіль. Погуляйте трохи поруч з машиною, протріть скло, зовнішні дзеркала, очистіть фари, протитуманні фари і задні габаритні ліхтарі. Протріть номерні знаки. Взимку заведіть автомобіль і почистіть його від снігу.
Якщо в автомобілі немає кліматичної установки, увімкніть вентилятор на максимальну швидкість. Після повного очищення лобового скла від льоду, потік теплого повітря можна направити в ноги водія і пасажирів. Після того, як взуття підсохне, можна зменшити швидкість роботи вентилятора.
Якщо автомобіль обладнаний кліматичною установкою, то більшу частину року можна взагалі не втручатися в її роботу. Взимку необхідно направити повітря на лобове скло. Після очищення скла кліматичну установку можна перевести в автоматичний режим.
Не дозволяйте пасажирам «допомагати» протирати запітніле скло. Зазвичай від їх допомоги немає ніякої користі, крім шкоди.
Часто пасажири не знають, що протирати заднє скло слід вздовж струмопровідних смужок обігрівача, але аж ніяк не впоперек!
В теорії, чим більше чисте скло, тим менше можливості у пари або вологи сконденсуватися. Причина проста. Немає точок кристалізації, на яких власне і відбувається осідання вологи.
Деякими фірмами випускаються спеціальні серветки, просочені складом, який не дає волозі конденсуватися на склі.
І, ще один момент. У сильні морози намагайтеся не глушити двигун авто або включайте автономний обігрівач салону, якщо в ньому залишаються пасажири. Інакше вся волога, що виділяється при диханні, дуже швидко осяде на склі. ☞ Підписуйтесь на автомобільні новини АвтоМотоКлуб в Google News