Експерти розповіли, які схеми використовують співробітники ДАІ, щоб робити з водіїв порушників.Протистояння водіїв та інспекторів ДАІ, схоже, виходить на новий рівень: перші активніше починають боротися за свої права на дорогах, вивчаючи ПДР, встановлюючи в автомобілях відеореєстратори, потрапляючи в новини України і звертаючись до суду. Другі винаходять нові, відносно чесні способи відбирання грошей у водіїв. Про хитрощі, до яких вдаються працівники ДАІ, розповів співробітник громадської організації «Дорожній контроль » Єгор Воробйов.
За його словами, саме небезпечне нововведення – інспектор зупиняє авто нібито за порушення ПДР і заявляє, що від водія чути запах алкоголю. Найкраще спрацьовує ввечері або вранці, коли в машині немає пасажирів – свідків. Але алкотестера у нього немає, і він пропонує вам з’їздити на медобстеження. Ви відмовляєтеся, тому що ви абсолютно тверезі, і інспектор складає протокол за підписом двох понятих (зазвичай це знайомі інспекторам водії таксі) про те, що ви відмовилися. Що, по Адмінкодексу рівнозначно визнанню у пияцтві. Далі суд, 3400 грн штрафу, або позбавлення прав на рік. Щоб уникнути подібного, водій починає «домовлятися».
Як роз’яснив нам юрист Вадим Володарський, який спеціалізується на питаннях ПДР, дії інспектора неправомірні: «Він повинен на місці перевірити ступінь сп’яніння алкотестером. А якщо водій не згоден з результатами перевірки, виписати йому направлення на медобстеження і доставити до нарколога на службовому авто. Провокацією на відмову « розводять » тих, хто погано знає закон ». Є й більш « екзотичні » прийоми – у провінції. Наприклад, за словами Воробйова, на «зебрі» прямо під колеса кидається підставний пішохід, а неподалік чергує наряд ДАІ, який тут же штрафує за те, що його не пропустили. Або по двосмугової дорозі з суцільною лінією розмітки повільно рухається трактор ( варіант – стоїть вантажівка з включеною « аварійкою »). Щоб об’їхати перешкоду, водій виїжджає на зустрічну смугу, а його вже чекає інспектор. А самі даішники, розповідає Воробйов, можуть при русі по лівій смузі в щільному потоці включити мигалку на машині. І штрафувати всіх, хто не поступився дорогою.
«Все це маячня і провокації. Якщо таке трапляється, звертайтеся до департаменту ДАІ за телефоном довіри, – заявив керівник прес -служби ДАІ Олександр Зубенко. – Наша робота спрямована на профілактику та виявлення правопорушень, а не на їх провокування ». Юрист Вадим Володарський говорить, що випадки подстав є. «Я сам якось на Вінниччині обігнав такий трактор і був зупинений, – говорить Володарський. – Але в основному даішники працюють простіше: ховають « візири » за транспортом, заміряють швидкість машини за межами населеного пункту, стоять там, де погано видно дорожні знаки і незрозуміла розмітка.
Це підтверджують і водії. «На Бессарабці в Києві при повороті з вулиці Басейної на Мечникова знак «Напрямок руху по смугах» перекритий рекламним бігбордом. Водії порушують, замість повороту ліворуч їдуть прямо. Ось ДАІ і чергує там постійно», – говорить Максим Початун (13 років стажу).
Відео як аргумент
Щоб мати залізні аргументи у своїй правоті для суду, якщо до нього дійде, експерти радять встановити в машині відеореєстратор і включати його не тільки при розмові з інспектором, а й під час руху ( наприклад, щоб довести: пішохід раптово кинувся під колеса на зебрі, а не переходив дорогу), радять наші експерти. «У мене в авто коштує найпростіший реєстратор за 300 грн, він знімає все, що відбувається попереду машини, кут охоплення – 240 градусів, стільки ж видно в лобове скло і бічні дзеркала. Але для боротьби з « мигалками », краще купити додаткову відеокамеру, фіксуючу обстановку позаду автомобіля », – говорить Воробйов. Можна знайти прилад подорожче, з більш якісною оптикою, високою роздільною здатністю зображення і великим обсягом пам’яті. Ціна такого захисту від неправомірних дій ДАІ – 600-700 грн. ☞ Підписуйтесь на автомобільні новини АвтоМотоКлуб в Google News