Перша десятка брендів за підсумками півріччя в Україні виглядає наступним чином: Geely (продано 6673 автомобіля), Toyota (5119), ЗАЗ (5046), Skoda (3035), Hyundai (3015), Volkswagen (2646), Renault (2609), Nissan (2571), Ford (2377) і Kia (2247).
Всього за шість місяців 2014 року українці купили трохи більше 55 тис. нових легкових авто. Це на 44% менше результатів річної давності. Ще квартал тому динаміка хоча і була негативною, але не настільки плачевною: за підсумками перших трьох місяців ринок скоротився лише на 16% по відношенню до аналогічного періоду 2013 року.
Важкий рік
Український авторинок у штопорі по цілком очевидних причин. Починаючи з лютого, коли Нацбанк відпустив гривню у вільне плавання, практично припинилося автокредитування. А адже в попередні, докризові роки, купувалося в кредит до 30% авто.
Потім покупці застигли в очікуванні підсумків президентських виборів – саме в травні був зафіксований антирекорд продажу (трохи більше 3 тис. машин).
А потім до втрати Криму, на який припадало 7-8% загальнонаціональних продажів, додалося загострення обстановки в Донецькій і Луганській областях, що вилилося в кінці кінців в АТО. В охопленому заворушеннями регіоні були повністю згорнуті продажу машин. Причому не всі дилери встигли вивезти з небезпечної зони машини – вони були експропрійовані самопроголошеної владою. Більш того, багато автосалонів виявилися зруйновані і розграбовані.
Мінус мито, акциз плюс
На початку весни ринок дочекався трьох важливих законодавчих ініціатив. По-перше, були знижені введені в 2013 році спецмита на іномарки з моторами 1,0-2,2 л: на машини з моторами 1,0-1,5 л надбавка знизилася з 6,46 до 4,31%, а на авто з двигунами 1,5-2,2 л з 12,95 до 8,63%.
Одночасно був скасований горезвісний утилізаційний збір, що змусило вітчизняних виробників працювати в однакових умовах з імпортерами, але послабило позиції українських авто на внутрішньому ринку.
І нарешті, законом “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” був удвічі збільшений акциз на ввезення готових автомобілів та кузовів для промислового складання.
Ці нововведення повинні були привести до зниження цін на іномарки, головним чинником чого стала б відміна утильзбору. Імпортні легковики дійсно подешевшали – але тільки в “твердій” валюті. А девальвація гривні “з’їла” гіпотетичне зниження цін: у результаті автомобілі істотно подорожчали. І продовжують дорожчати.
Не змінить цінового розкладу і Угода про асоціацію України і ЄС: з майже стовідсотковою впевненістю можна говорити, що після ратифікації договору кінцева величина ввізного мита на іномарки європейського виробництва не зменшиться.
Середина літа ознаменувалася подальшою девальвацією гривні, що призвело до закономірного підсумку. У липні було продано 5778 нових автомобілів, що на 28,9% гірше підсумків попереднього місяця (8125 машин).
Своя сорочка
Зазнають збитків і вітчизняні виробники. З наявних у країні автозаводів, за підсумками півріччя наростили випуск тільки КрАСЗ і ЗАЗ – на 353,6% і 28,5% відповідно. У Запоріжжі за шість місяців випущено, за даними асоціації Укравтопром, 10622 легкових автомобіля проти 8226 роком раніше, а в Кременчуці – 7349 автомобілів проти 1620. Решта – в “мінусі”: “Богдан” скоротив виробництво легковиків на 27,2% (з 2748 одиниць за підсумками шести місяців 2013 року до 1999 р.), а “Єврокар” – аж на 37%: з 4112 машин до 2591.
Однак через обвал попиту станом на середину серпня ситуація на заводах значно погіршилася. Так, ЗАЗ і “Богдан” фактично зупинені: у липні запорізький конвеєр покинуло лише 7 (!) автомобілів, а в Черкасах і зовсім не було зібрано жодної легковика. Крім того, про припинення збірки на КрАСЗ з 1 серпня ще в кінці липня повідомив директор підприємства Микола Черниш. “Автомобілі Geely і SsangYong, які раніше збиралися на заводі, будуть завозитися в країну в готовому вигляді”, – повідомив він.
Зупинити або хоча б сповільнити падіння продажів може лише стабілізація ситуації в Україні, головною умовою чого стане успішне завершення АТО в Донецькій і Луганській областях.
За мат. Дело ☞ Підписуйтесь на автомобільні новини АвтоМотоКлуб в Google News