Відкриття секретів двигуна Bugatti Tourbillon: інноваційний підхід до V-16
Bugatti нещодавно порадувала автомобільний світ новим відео та фотографіями вражаючого двигуна V-16 з природним наддувом, створеного у співпраці з Cosworth. Найбільшу увагу привернув унікальний механізм синхронізації цього двигуна, який відрізняється від будь-якого іншого автомобільного двигуна, що ми коли-небудь бачили.
На передній частині двигуна багато деталей хитро сховано, але система синхронізації одразу кидається в очі. Вона поєднує ланцюговий та зубчастий привід. Кожен блок циліндрів має свою шестерню, які з’єднуються між собою і з шестернею на кінці колінчатого валу. Дві шестерні, що з’єднані з шестернею колінчатого валу, мають власні менші шестерні для ланцюга синхронізації, які приводять у дію розподільні вали.
Отже, існують два ланцюги синхронізації — для кожної половини двигуна.
Ми звернулися до фахівців Bugatti та Cosworth, щоб дізнатися більше про причини використання цієї системи, адже в іншому випадку можемо лише гадати. Передбачається, що наявність двох ланцюгів може бути способом боротьби зі значними вібраціями та силами, які виникають у 16-циліндровому двигуні. Але це лише припущення. Можливо, дві ланцюгові системи забезпечують простоту та зменшення тертя.
Гоночні двигуни завжди оснащені тільки зубчастим приводом, що забезпечує максимальну надійність і високу частоту обертів, але ця конструкція є складнішою і галасливішою. Cosworth виготовляє V-12 з шестерневим приводом для Aston Martin та Gordon Murray Automotive, але, можливо, Bugatti хотіла зменшити шум для свого V-16. Хоча, варто зазначити, що олійний насос, ймовірно, все ж приводиться в дію за допомогою шестерень.
Іншою важливою деталлю є демпфер вібрацій, який, безсумнівно, необхідний, адже колінчатий вал для Tourbillon має довжину понад 3 фути. Варіатори кута установки клапанів — механізми для зміни фаз газорозподілу — також цікаві. Спочатку, вони виглядають так, ніби їх запозичили з 3.0-літрового V-6 Audi S4, хоч маркування VW AG на них видалене. Номери на варіаторах не відповідають жодній існуючій деталі, але як на Bugatti, так і на VW/Audi деталі мають марку HYT DE та “Made In Germany”.
На завершення, варіатори, що на знімках, позначені як “Intake RH”. Навряд чи Cosworth припустилася тут помилки, це скоріше спосіб приховати секрети двигуна, залишаючи наглядові фотографії. Не варто сильно заглиблюватися в цей аспект.
Розподільні вали мають один профіль на клапан, що свідчить про використання тільки системи змінного фазування газорозподілу, а не підйому. Оскільки Tourbillon має гібридну систему, яка на