Неповернення за автокредитами вже перейшли небезпечну межу — 30%. Експерти прогнозують, що продаж 2009 року виставлять 200 тисяч вживаних автомобілів.Багатьом автолюбителям криза дозволить здійснити давню мрію — придбати автомобіль за порівняно невеликі гроші. Щоправда, не новий з майданчики офіційного дилера, а випуску 2006—2008 років, але за половину ціни. Звідки така щедрість?
З 225 млрд гривень, виданих фізособам кредитів українськими фінустановами, частка автомобільних позик становить 35—40%, тобто близько 75—80 млрд гривень. За нинішніх темпів неповернень банкам повернуть майже 200 тисяч автомобілів, які треба продавати, щоб хоч трохи повернути кошти. Оскільки фінустанови немають необхідної бази для таких масових продажів (майданчики, оцінювачі, сервіс-центри для передпродажної підготовки), то єдиний для них вихід — звернутися до професіоналів. Проте чи всі автосалони зможуть допомогти банкам. У виграшному становищі виявилися не офіційні дилери, а їх «сірі» конкуренти, які продають автомобілі відразу кількох виробників і не гребують старими машинами.
Раптова поява на ринку 200 тисяч авто за заниженою ціною неминуче позначиться на продажах нових. Якщо сьогодні офіційні дилери прогнозують, що вдасться продати 300 тис. нових авто в 2009 року (50% продажів 2008 року), то експерти називають цифру скромніше — трохи більше 150—200 тисяч новеньких машин. Інші продажу — це банківський «конфіскат». Вже сьогодні на банківських інтернет-сайтах пропонують придбати Daewo Lanos 2006-2007 років випуску за ціною від 30 тис. гривень, Chevrolet Aveo — від 25 тис. До речі, при бажанні заощадити, краще почекати принаймні до весни. Кількість пропозицій збільшуватиметься, ціна — падатиме.
Бенкет під час чуми
У жовтні минулого року автодилери відзначили різке зростання продажів — на 14%. Причому українці купували не у кредит, а платили відразу. Вся річ у тому, що з початком негативних тенденцій з української економіці — девальвації гривні, проблеми з ліквідністю банківської системи — громадяни почали забирати гроші з банківських депозитів. Позаяк коштів зняли багато, відразу ж вирішили їх вкласти у «довгограючі» придбання. Підлили оливи у вогонь і продавці, які заманювали покупців різноманітними акціями і знижками. Найбільш вдалим рішенням цій ситуації стала фіксація ціни на всі машини за гривні, тоді як долар подорожчав майже двічі.
Щоправда, радість продавців нових автомобілів тривала недовго. Вже листопаді продажі почали стрімко падати, і навіть низькі ціни в салонах не змогли змінити ситуацію. Україна приєдналася до загальносвітових тенденцій. Минулого року падіння продажів в Європі становило 7,8%, США – 18%. Наступний рік оптимізму виробникам «залізних коней» не вселяє, попит зменшиться на 20%.
Виживуть найсильніші
Провідні європейських експертів заявила про можливе банкрутство 20—30% автовиробників. Відповідальний за галузь єврокомісар Гюнтер Ферхойген зазначив: «Немає жодної гарантії, що основні європейські автовиробники переживуть кризу», І нічим не допоможуть навіть мільярди євро, закладені владою країн ЄС у антикризову програму. З проблемами зіштовхнулися такі гіганти, як британський виробник Jaguar Land Rover, німецький Opel і навіть концерн Volkswagen відчуває вплив кризи. У найскладнішому становищі виявилися, ясна річ, компанії з американськими корінням. З минулого року триває епопея із врятуванням концернів Ford, GM і Chrysle.
☞ Підписуйтесь на автомобільні новини АвтоМотоКлуб в Google News