Закон України «Про швидкісні автомобільні дороги»

Проект Закону України «Про швидкісні автомобільні дороги» розроблений за ініціативою Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор).Необхідність розробки цього законопроекту зумовлена тим, що унікальне географічне розташування України дозволяє, у перспективі, щорічно отримувати значні надходження до бюджету від транзитних міжнародних автоперевезень та туристичних поїздок за умов інтеграції транспортної інфраструктури України у європейську. Проте, для реалізації транзитного потенціалу України необхідно побудувати мережу швидкісних автомобільних доріг та забезпечити її функціонування на рівні європейських країн.

На сьогодні в Україні є лише 280 км швидкісних автомобільних доріг, що відповідають усім міжнародним нормам. Це автомагістраль Київ-Бориспіль та, на окремих ділянках, дорога Київ-Одеса.
Протяжність швидкісних доріг у деяких країнах Європи (тис. км): Австрія – 2,1, Іспанія – 3,1, Італія – 5,7, Франція – 8,3, Німеччина – 12,4.
Вартість будівництва мережі швидкісних автомобільних доріг становить близько 300 млрд.грн.
У процесі будівництва швидкісних автомобільних доріг:
з’являться додаткові надходження коштів до державного та місцевих бюджетів і соціальних фондів через податки і обов’язкові відрахування (до 30% від вартості будівельних робіт) близько 100 млрд.грн.;
протягом 10-15 років щорічно буде зайнято близько 50-100 тис. чоловік безпосередньо у будівництві та понад 400-800 тис. – в інших галузях економіки;
в інші галузі на закупівлю матеріалів, конструкцій, металопрокату, механізмів, пально-мастильних матеріалів, буде спрямовано близько 170 млрд.грн.
При реалізації положень зазначеного законопроекту буде побудовано орієнтовно 7075 км швидкісних автомобільних доріг. Для цього буде:
– виконано наукове обґрунтування та уточнення накресленої на карті мережі швидкісних автомобільних доріг;
– затверджена черговість будівництва окремих ланок швидкісних автомобільних доріг відповідними нормативними актами Кабінету Міністрів України;
– залучені під державні гарантії потужні будівельно-інвестиційні компанії для будівництва ланок швидкісних автомобільних доріг, у т.ч. на принципах концесії та державно-приватного партнерства.
Джерелами фінансування будівництва мережі швидкісних автомобільних доріг можуть бути кошти концесіонерів, кредити Міжнародних фінансових організацій та кредити у рамках допомоги Україні урядів розвинутих держав.
Наразі Проект Закону України «Про швидкісні автомобільні дороги» погоджується зацікавленими міністерствами.

ДОВІДКА
Мережа автомобільних доріг загального користування за протяжністю (169,4 тис. км), щільністю на 1000 км2 території (281 км) та конфігурацією, в основному, відповідає технологічним потребам та забезпечує місцеві транспортні зв’язки, але, практично, непридатна для забезпечення міжнародних транспортних зв’язків з високими швидкостями, комфортом та безпекою.
Наявність доріг І та ІІ категорій по Україні становить 8,7 %, з них лише 2,2 тис. км побудовані за параметрами І категорії.
Найкоротші шляхи між Західною Європою і Центральною та Східною Азією, між Скандинавськими і Балканськими країнами та між країнами Адріатики і Росією проходять через Україну.
Територією України проходять три міжнародні транспортні коридори (Крітські: № 3 Берлін-Київ, № 5 Трієст-Львів і № 9 Гельсінки-Александруполіс) та чотири транспортні коридори, які визначені Урядом України як національні (Чорноморське економічне співтовариство (ЧЕС), Європа-Азія, Балтійське море-Чорне море і Євроазіатський).

Джерело – Укравтодор ☞ Підписуйтесь на автомобільні новини АвтоМотоКлуб в Google News